Jaký by měl být správný pitný režim u dětí?
U dětí a dospívajících je hodně důležitý nejen vhodný jídelníček, ale velkou roli v jejich vývoji hraje také to, jestli dostatečně pijí a jaké nápoje konzumují. Podle řady studií většina dětí nemá správné návyky a často pijí příliš mnoho sladkých nápojů, zejména pak perlivých limonád.
U dětí je třeba jejich pitný režim hlídat
Jak u malých dětí, tak i u těch starších je třeba pečlivě vybírat, jaké nápoje jim kupujeme a myslet na to, aby měly zdravý pitný režim. Dětský organismus má vyšší podíl vody než organismus dospělého člověka, má tak i větší potřebu tekutin – např. děti ve věku od 4 do 7 let by měly denně vypít cca 1,6l tekutin, děti od 10 do 13 let až 2,15l tekutin. Vhodné množství ale nezávisí jen na věku, ale také na hmotnosti dítěte, jeho fyzické aktivitě nebo počasí.
Mnoho dětí pije mnohem méně než by mělo
U většiny dětí je problém to, že pijí mnohem méně, než by měly. Studie, kterou před pár lety provedl český AquaLife institut, zjistila, že pětina dětí ve školním věku se ráno vůbec nenapije, přes 10 % se pak v průběhu celého dne napije maximálně třikrát. S tím souvisí např. riziko dehydratace a následné zdravotní problémy, jak fyzické, tak i psychické (neklid, nervozita apod.). Studie také zjistila, že až 65% dětí se napije teprve v momentě, kdy pocítí žízeň.
Důležitý je výběr vhodného pití
Kromě dostatečného množství pití je také důležité dávat dětem vhodné nápoje, které nejsou zbytečně sladké – doporučuje se zejména čistá voda, dále pak ovocné džusy, které by ale měly být zředěny vodou. V pitném režimu dětí by nemělo chybět ani mléko, vhodné jsou i různé ovocné čaje nebo jiné nápoje. Důležité je hlídat množství cukru, ale také sycenost – zatímco u dospělých perlivé minerálky tolik nevadí, u menších dětí by měly minerální vody tvořit jen malou část pitného režimu.